W bibliotece o powstaniu w getcie warszawskim

9 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. #AkcjaŻonkile ma na celu zachować pamięć o tych wydarzeniach.

Z inicjatywy Małgosia Żółtowska zorganizowaliśmy dziś w naszej bibliotece spotkanie w ramach ogólnopolskiej #AkcjaŻonkile, na które zaprosiliśmy uczniów z Zespół Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze.

Prezentację i prelekcję przeznaczoną dla osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami poprowadził Maciej Regewicz z History Hiking – dzielnie wspierały go Ewa Kolanek i Marcelina Halaś.

Małgosia z wolontariuszkami z kamiennogórskiego Hufca Pracy i nauczycielkami ze szkoły specjalnej pomogły uczestnikom wykonać żonkile.

Zespół biblioteki przygotował również kolekcję książek dotyczącą powstania i getta warszawskiego.

Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składania każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji. Nasze żonkile nawiązują do tej tradycji. Gdy je nosisz, pokazujesz, że łączy nas pamięć o walczących i cywilach. Żonkile nie mają na celu poparcia dla żadnej ideologii, żadnego państwa czy narodu – są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

Przypnij dziś żonkil i pokaż, że #ŁączyNasPamięć!

#ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile #polinmuseum Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które razem z nami zaangażowały się w akcję!

Dodaj komentarz