SENIORKA STRACIŁA 40 TYS. ZŁOTYCH.

W wyniku przekonania przez rzekomego adwokata, że osoby najbliższe potrzebują pomocy po spowodowaniu wypadku, kamiennogórska seniorka we wtorkowe popołudnie przekazała oszustowi 40 tysięcy złotych. Policjanci apelują – ostrzeżcie swoich rodziców oraz dziadków! Przypominajcie, że weryfikacja rozmówcy jest najważniejsza. Nie dajcie się zwieść, nigdy nie wiadomo, kto jest pod drugiej stronie słuchawki!

We wtorek, 16 kwietnia 2024 roku, do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze zgłosiła się córka wraz ze swoją 83-letnią mamą. Niestety w tym dniu do seniorki, na telefon stacjonarny, zadzwonił mężczyzna podający się za adwokata. Poinformował kobietę, że jej wnuczka z chłopakiem miała wypadek i konieczne jest przekazanie mu pieniędzy aby nie trafili do więzienia.  W trakcie rozmowy aby uwiarygodnić historię w tle słychać było przeraźliwe krzyki. Ten zabieg był wykonany po to aby rozproszyć uwagę seniorki i wymóc podjęcie szybkiej decyzji. Dodatkowo kobieta, do oddania gotówki, była przekonywana przez rzekomą córkę. Niestety seniorka, chcąc pomóc swoim bliskim, przekazała nieznanemu mężczyźnie 40 tysięcy złotych. Dopiero, kiedy skontaktowała się ze swoją prawdziwą córką, zorientowała się, że została oszukana.

Apelujemy aby porozmawiać ze swoimi rodzicami oraz dziadkami. Uczulcie swoich bliskich na metody, które wykorzystują oszuści. Pozostawcie w widocznym miejscu swój numer telefonu, tak aby senior mógł w każdej chwili do Was zadzwonić i sprawdzić prawdziwość informacji. Dobrym pomysłem jest także ustalenie hasła, które będziecie znali tylko Wy i Wasi bliscy. Dzięki czemu może nastąpić szybka weryfikacja rozmówcy.

Przestępcy wykorzystują element zaskoczenia oraz gromadzące się emocje. W momencie usłyszenia tragicznych wieści, włącza się tzw. widzenie tunelowe. Nie jesteśmy w stanie zorientować się co jest prawdą, a co nie. Dlatego należy ciągle przypominać o tym, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie słuchawki.

Pamiętajcie również o tym, że bez względu na to co mówi rozmówca – policjanci, adwokaci, prokuratorzy i inni funkcjonariusze – nigdy nie będą żądali przekazania żadnej gotówki!

sierżant sztabowy Katarzyna Trzepak-Balicka
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze

Dodaj komentarz