SPRAWCZYNIE KRADZIEŻY TOŻSAMOŚCI ZATRZYMANE PRZEZ KAMIENNOGÓRSKICH KRYMINALNYCH

Dociekliwość kamiennogórskich kryminalnych oraz współpraca z placówką doprowadziła do zatrzymania, podejrzewanych o kradzież tożsamości, dwóch pracownic banku. Kobiety, wykorzystując dane niczego nieświadomej seniorki zaciągnęły kredyt na kwotę 24 tysięcy, a następnie jedna z nich dokonała kilkunastu wypłat gotówki z bankomatów. Sprawczynie zostały zatrzymane i postawiono im zarzuty, za które grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Kamiennogórscy kryminalni w wyniku intensywnej pracy operacyjnej oraz współpracy z placówką, już w ciągu kilku godzin od zgłoszenia dotarli do źródła problemu. Policjanci ustalili, że dwie pracownice banku postanowiły wzbogacić się w nielegalny sposób. Wykorzystały dane niczego nieświadomej kobiety do zaciągnięcia kredytu na kwotę 24 tysięcy złotych, a następnie jedna z nich kilkanaście razy wypłaciła gotówkę w różnych bankomatach.

Intensywnie prowadzone działania kamiennogórskich policjantów, zebrany przez nich materiał dowodowy oraz współpraca z placówką sprawiła, że już tego samego dnia dwie podejrzewane o te czyny kobiety, w wieku 27 i 28 lat, trafiły do policyjnego aresztu.

W toku dalej przeprowadzanych czynności, w mieszkaniu 27-latki z powiatu kamiennogórskiego, policjanci zabezpieczyli kilka tysięcy złotych gotówki oraz kilka gram marihuany. Kobiecie postawiono kilkanaście zarzutów m.in. kradzieży tożsamości, kradzieży z włamaniem na konto bankowe oraz posiadania narkotyków. Natomiast 28-latce z powiatu kamiennogórskiego postawiono zarzut związany z kradzieżą tożsamości.

Kobiety przyznały się do zarzucanych im czynów, a Prokuratura Rejonowa w Kamiennej Górze zastosowała wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu zbliżania do pokrzywdzonych oraz kontaktowania się z nimi.

Nie jest to jednak koniec pracy dla kamiennogórskich policjantów, ponieważ bardzo dokładnie sprawdzają, czy nie doszło do innych nadużyć. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Kradzież tożsamości, czyli wykorzystanie danych osobowych czy wizerunku osoby do wyrządzenia jej szkód majątkowych lub osobistych, zawarta jest w artykule 190a kodeksu karnego i jest to przestępstwo zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Natomiast kradzież z włamaniem zagrożona jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

sierżant sztabowy Katarzyna Trzepak-Balicka
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze

Dodaj komentarz