Walentynki ze Świętym Walentym

Tradycyjnie z okazji Walentynek w dniach od piątku (14 lutego) do niedzieli (16 lutego) zakochani będą mogli odwiedzić Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie i znajdujące się tam relikwie Świętego Walentego.

Relikwiarz na co dzień znajdujący się w krzeszowskim Mauzoleum Piastów Śląskich wystawiony zostanie w Bazylice Mniejszej w Krzeszowie. Czym jest ta niezwykle popularna relikwia? To przepięknie zdobiony, inkrustowany złotem szklany relikwiarz, w którego wnętrzy tuż obok listu potwierdzającego autentyczność relikwii, znajduje się drewniane pudełeczko, a w nim… zawinięty w płótno palec Walentego. Jaki to palec? Tego nie wiadomo, ale ta niewiedza naturalnie nie przeszkadza nikomu. Szczątki w okolicach popularnych walentynek odwiedzane są przez wielu zakochanych. My również zapraszamy do odwiedzenia w najbliższym czasie Europejskiej Perły Baroku i znajdującego się tam skarbu.

Święty Walenty to biskup i męczennik (III w.), orędownik podczas ciężkich chorób (szczególnie psychicznych i epilepsji) oraz coraz popularniejszy patron zakochanych. Jako kapłan gorliwie zajmował się obowiązkami swego stanu, a swą wielką świątobliwością zdobył sobie szczególny szacunek nie tylko u chrześcijan, ale nawet u pogan. Wedle opowiadań hagiograficznych cesarz zabronił legionistom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat., a św. Walenty często ten zakaz łamał. Został aresztowany i torturowany poprzez bicie kijami, aby wyparł się Chrystusa i oddał pokłon bożkom. Uzdrowił niewidomą córkę zarządcy więzienia, przez co cała jego rodzina się nawróciła. Ostatecznie św. Walenty został ścięty mieczem i pochowany w Rzymie przy via Flaminia.

Jacek Trybuła
kierownik ds. PR i turystyki

+48 739 078 318, jacek.trybula@opactwo.eu

Dodaj komentarz