Jak będzie wyglądała Kamienna Góra za 5, 10, 15 lat?

Koncepcję ożywienia gospodarczego, turystycznego i kulturalnego Kamiennej Góry przedstawił dziś w ratuszu jej autor, ceniony krakowski architekt dr Romuald Loegler. Do współpracy zaprosił go kamiennogórski samorząd, który w kilkunastoletniej perspektywie zamierza zagospodarować ponad 15 hektarów gruntu wokół Ośrodka Wypoczynku Świątecznego „Zalew”.

Według autora koncepcji może tam powstać tętniąca życiem przestrzeń nowego śródmieścia Kamiennej Góry, która będzie łączyła funkcje: kulturalne, turystyczne i gospodarcze. Są one niezbędne do dalszego rozwoju miasta, przyciągnięciu nowych mieszkańców i turystów. Autor koncepcji podkreślał atuty Kamiennej Góry, które mogą być atrakcyjnym czynnikiem do pozyskania inwestorów. Jednym z nich jest istnienie „Zalewu”.

– Miasta nad wodą mają większy potencjał atrakcyjności, niż miasta, które są jej pozbawione – tłumaczy Romuald Loegler. Magnesem jest położenie miasta i bliskość granicy, a wkrótce będzie nim też przebiegająca w pobliżu trasa S3. Koncepcja zakłada przede wszystkim udostępnienie „Zalewu” do rekreacji. Przewiduje m.in. budowę amfiteatru na wodzie, boisk, wieży widokowej, niewielkiej mariny, parkingów, restauracji, hosteli i hotelu. Większość inwestycji ma powstać za prywatne pieniądze.  Miasto Kamienna Góra zamierza przede wszystkim uruchomić kąpielisko. Podejmiemy się tego w przyszłym roku. Chcemy, aby mieszkańcy Kamiennej Góry znów przypomnieli sobie, jak fajnie można spędzać tam czas – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz. Gdy „Zalew” znów zrobi się popularnym miejscem, gminie łatwiej będzie znaleźć partnerów do realizacji przygotowanej koncepcji. – Obejmuje ona co najmniej kilkunastoletnią perspektywę. Tego nie da się zbudować w kilka lat i gmina nie zrobi tego samodzielnie, ale to miasto wyznacza kierunki rozwoju – dodaje Loegler.

Przedstawiona dziś urbanistyczna i architektoniczna wizja to pierwszy etap w planowaniu wieloletniej strategii miasta. – Tego dokumentu nie należy traktować ostatecznie. To pomysł i wizja specjalistów, których poprosiliśmy o pomoc. Pokazuje nam jak mogłaby wyglądać Kamienna Góra i w którym kierunku idziemy – dodał burmistrz Chodasewicz.

 

Dodaj komentarz