Rozmowy o pracy dla Ukraińców

Janusz Chodasewicz burmistrz Kamiennej Góry:

Organizujemy pobyt uchodźców z Ukrainy w Kamiennej Górze. Poza zapewnieniem im dachu na głowami, kluczowym problemem jest też znalezienie pracy. Spotkałem się dziś z przedsiębiorcami z Kamiennej Góry i naszego powiatu. Moje zaproszenie przyjął też Armand Winiarski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
Padło sporo pytań związanych z procedurami zatrudniania. Nasz PKS chciałby dać pracę ukraińskim kierowcom i pojawiły się wątpliwości z honorowaniem w Polsce ich uprawnień. Powiatowe Centrum Zdrowia także zadeklarowało zatrudnienie ukraińskich pielęgniarek, ale na razie nie jest to proste z powodu konieczności nostryfikacji zagranicznych dyplomów.
Obywateli Ukrainy już zatrudniają i są gotowe zatrudnić kolejnych m.in.: szwalnia Lubatex z Lubawki oraz kamiennogórski producent nośników reklamy Effect-System. Firma Rokom potrzebuje pracowników budowlanych. Elektromonterów poszukuje firma Engram z Marciszowa. Nasze wodociągi też szukają m.in. montera.


Dyrektor PUP zadeklarował pomoc w przechodzeniu procedur związanych z zatrudnianiem obcokrajowców oraz wsparcie w postaci organizacji szkoleń zawodowych (np. świadectw kwalifikacji dla kierowców). Poprosił także o formalne rejestrowanie ofert zatrudnienia w systemie urzędu pracy, bo to pozwoli na szybsze znalezienie pracowników.
Podczas spotkania poruszyliśmy też temat możliwości zakwaterowania uchodźców przez firmy w naszym regionie. Przedstawiciel PKS zdeklarował się, że jego przedsiębiorstwo przygotowuje teraz miejsca dla 25 osób.

Dodaj komentarz