50 rocznica osadnictwa w Kamiennej Górze.

19 maja 1945 r.do miasta przybyła grupa operacyjna z Tadeuszem Kalamanem późniejszym pierwszym starostą Kamiennej Góry.

Po „Operacji Praskiej”na tereny zachodniej Polski wkraczają wojska rosyjskie, uwalniają ostatnich więźniów „Gross Rosen”. Równocześnie trwały przygotowania do przejęcia Ziem Zachodnich przez administrację polską.25 maja do miasta przybywają przedstawiciele ze Starachowic i Radomia, ich zadanie to przejęcie zakładów pracy od wojsk radzieckich.

W pierwszych grupach napływowych dominowali ludzie młodzi, przez miasto biegła jedyna nienaruszona linia kolejowa. W czerwcu 45 roku, działało już starostwo.

12 czerwca wprowadzono urzędowy język Polski, uruchomiono Pocztę Polską oraz Urząd Bezpieczeństwa. W połowie września Kamienną Górę opuścili mieszkający na tych terenach mieszkańcy narodowości niemieckiej, wyjechali transportem kolejowym na zachód.

Pierwsze spotkania władz rosyjskich z administracją polską odbywały się w asyście wojskowej i z odbezpieczoną i gotową do wystrzału bronią. To świadczyło o napięciach panujących w mieście po wyzwoleniu. Ginęli milicjanci i wojskowi, jedni zastrzeleni w porachunkach, inni pod kołami rosyjskich samochodów. Pierwszego ślubu udzielił młodej parze jeszcze niemiecki ksiądz a tłumaczem był polski oficer. Na porządku dziennym były kradzieże i tak zwane szabrownictwo. Prezentujemy uroczystości jakie w 1995 roku z okazji 50 rocznicy osadnictwa na ziemiach zachodnich  odbyły się w Kamiennej Górze.

Dodaj komentarz