IV Sudecki Festiwal Historyczny „Kroniki Odkrywców”

IV Sudecki Festiwal Historyczny „Kroniki Odkrywców” już 5 września od godz. 11:00 w Chełmsku Śląskim.
Prelekcje poświęcone tajemnicom Dolnego Śląska, rekonstrukcje historyczne, warsztaty, pokazy walk rycerskich oraz spacer po jednej z najbardziej niezwykłych miejscowości regionu – 5 września 2026 roku Rynek w Chełmsku Śląskim ponownie stanie się miejscem spotkania miłośników historii i sudeckich opowieści. Udział w IV Sudeckim Festiwalu Historycznym „Kroniki Odkrywców” jest bezpłatny.
Sudecki Festiwal Historyczny „Kroniki Odkrywców” to wydarzenie łączące popularyzację wiedzy, historię regionalną, turystykę i rekonstrukcję. Jego czwarta edycja rozpocznie się w sobotę 5 września o godz. 11.00 na Rynku w Chełmsku Śląskim.
Prelekcje o tajemnicach i historii regionu.
Na festiwalowej scenie wystąpią:
dr hab. Daniel Wojtucki – „Magia posthuma od Kowar po Rybnicę Leśną”
Jacek M. Kowalski – „Archiwum mjr. Stanisława Siorka”
Jarosław Szczyżowski – „Nigdy nie wiesz, kogo spotkasz na górskim szlaku. Zwłaszcza we mgle…”
Maciej Bartków – „Mity sudeckie. Bursztynowa Komnata, Zamek Książ, Werwolf”
Robert Główczyk – „Manager w habicie. Opat Dominicus Geyer i gospodarcze oblicze kontrreformacji”
Uczestnicy będą mogli poznać zarówno udokumentowane wydarzenia z przeszłości Dolnego Śląska, jak i mniej oczywiste historie, które przez lata obrastały legendami i nadal pobudzają wyobraźnię badaczy oraz pasjonatów regionu. Organizatorzy wydarzenia zachęcają także do dyskusji i indywidualnych rozmów z prelegentami. Formuła wydarzenia jest taka sama od 4 lat – kameralna i otwarta dla wszystkich.
Spacer historyczny po Chełmsku Śląskim.
Jednym z punktów wydarzenia będzie spacer historyczny prowadzony przez doświadczonego przewodnika Krzysztofa Wojtasa. Podobnie, jak w przypadku poprzednich edycji, uczestnicy będą mogli poznać dzieje Chełmska Śląskiego, jego zabytkową zabudowę oraz historie związane z dawnymi mieszkańcami miejscowości. Udział w spacerze jest także bezpłatny.
Rekonstrukcje i pokazy walk.
O historyczną oprawę festiwalu zadbają rekonstruktorzy z Agencji Artystycznej Hegemon. Na uczestników czekać będą stanowisko z uzbrojeniem, gry i zabawy oraz pokazy walk rycerskich. Bezpośredni kontakt z rekonstruktorami pozwoli przyjrzeć się wyposażeniu dawnych wojowników i poznać realia minionych epok.
Warsztaty oraz stanowiska.
Program uzupełnią warsztaty oraz stanowiska przygotowane przez atrakcje turystyczne, instytucje i organizacje zaangażowane w tegoroczną edycję festiwalu. Szczegóły kolejnych punktów wydarzenia będą publikowane w najbliższym czasie w mediach społecznościowych Sudety.pro.
Organizatorzy:
Sudety.pro
Gmina Lubawka
Stowarzyszenie Wspólnie dla Chełmska
Powiat Kamiennogórski
Partnerzy:
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lubawce
Magazyn “Odkrywca”
Wydawnictwo Technol
Nesonto – Producent Reklamy
TimeGates – Bramy Czasu w Jeleniej Górze
Rutus – Detektory Metali
Ogorzelec
Agencja Artystyczna Hegemon
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Chełmsku Śląskim
Kwiaciarnia Hedera w Kamiennej Górze

Dodaj komentarz