Zamiast wzbudzać lęk w swoich pociechach uczmy je, że w sytuacji zagrożenia mogą podejść do policjanta i poprosić go o pomoc. To nauka podstawowych zasad bezpieczeństwa jest ważna, a nie tymczasowe wyegzekwowanie w ten sposób posłuszeństwa. Ta metoda tylko wydaje się być idealnym rozwiązaniem, ponieważ w przyszłości może mieć bardzo negatywne skutki.
W ostatnim czasie do moich uszu dotarły słowa przechodzącej niedaleko kobiety z dzieckiem – „bądź grzeczna, bo policjant Cię zabierze” . Zamarłam przez moment i zdążyłam krzyknąć, że tak się nie mówi.
Być może nie usłyszała, być może zignorowała to co powiedziałam, niemniej kobieta zniknęła mi z oczu, a ja pozostałam ze swoimi myślami.
Kilkadziesiąt minut później do naszego stoiska dorośli przyprowadzili zapłakanego chłopca, który zgubił swoją mamę. Chłopiec nie bał się nas – mundurowych, podał swoje imię oraz mamy i cała sytuacja rozwiązała się w ciągu kilku minut, kiedy kobieta wywołana przez mikrofon odebrała swojego syna.
Czy dziewczynka, która usłyszała od matki, że jeśli nie będzie grzeczna, policjant ją zabierze, zachowałaby się w ten sam sposób? Czy wizyta u nas nie spowodowałaby, że zamiast się uspokoić dziecko mogłoby wpaść w panikę?
Mamo, Tato – zadaj sobie to pytanie – czy chcesz aby Twoje ukochane dziecko, jeśli będzie potrzebowało pomocy, zamiast jej poszukać u policjantów – będzie się ich obawiało?
Rodzic dla dziecka jest autorytetem, który pokazuje mu świat, a młody człowiek bez względu na wszystko mu wierzy, nawet jeśli ta nauka jest niezbyt odpowiedzialna. Bo dlaczego miałby nie zaufać swojej mamie, która kazała się bać policjantów?
młodszy aspirant Katarzyna Trzepak
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze