Widzisz zdarzenie? reaguj!

Kamiennogórski i lubawski policjant podczas popołudniowego niedzielnego patrolu udzielili pierwszej pomocy, leżącemu na chodniku w centrum miasta 70-latkowi. Mężczyzna miał objawy udaru, więc ten łut szczęścia, że mundurowi znaleźli się w odpowiednim miejscu i czasie był kluczowy dla szybkiej pomocy. Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji i zawsze ważna jest reakcja. Nie przechodźmy obojętnie – reagujmy!
Odpowiednie miejsce i czas, ten łut szczęścia czasami bardzo jest potrzebny, aby ktoś mógł otrzymać szybką pomoc. W niedzielę (14 kwietnia 2025 roku) po godzinie 14:00 policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze oraz Komisariatu Policji w Lubawce pełniący wspólnie służbę – sierż. Szymon Sztejkowski i post. Tomasz Tęcza podczas patrolu Kamiennej Góry zauważyli, że na chodniku leży mężczyzna.
Reakcja mundurowych była natychmiastowa, poinformowali dyżurnego o zaistniałej sytuacji i udzieli mężczyźnie pierwszej pomocy przedmedycznej. Bardzo ważny był w tym momencie czas, bo jak podejrzewali policjanci, poszkodowany miał charakterystycznie objawy dla udaru.
Do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego policjanci sprawdzali funkcje życiowe mężczyzny, a nawet mimo utrudnionego kontaktu, udało im się ustalić jego dane. Dzięki tym informacjom po przekazaniu poszkodowanego ratownikom, mogli udać się do miejsca zamieszkania 70-latka i poinformować bliską osobę, gdzie znajduje się senior.
Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy ktoś będzie potrzebował pomocy i zawsze ważna jest reakcja. Nie przechodźmy obojętnie, kiedy widzimy, że coś może być nie tak. Jeśli nie wiesz co zrobić, wystarczy jeden telefon na numer alarmowy 112, żeby udzielić komuś pomocy.
Jakie są objawy udaru?
Kłopoty z mówieniem i rozumieniem tego, co mówią inni
Paraliż lub drętwienie twarzy, rąk lub nóg
Problemy z widzeniem w jednym lub obu oczach
Ból głowy
Kłopoty z chodzeniem
Jeśli podejrzewasz, że ktoś w Twojej obecności może mieć udar, działaj szybko i sprawdź:
U – utrudniona mowa. Czy mowa jest niewyraźna lub dziwna?
D – dłoń opadnięta, poproś osobę, aby podniosła obie ręce. Czy jedna ręka opada w dół? A może nie może podnieść jednej ręki?
A – asymetria ust. Poproś tę osobę, aby się uśmiechnęła. Czy opadnie jedna strona twarzy?
R – rozmazane widzenie. Spytaj, czy widzi wyraźnie.
Najważniejszy jest czas.Jeśli zaobserwujesz którykolwiek z tych objawów, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112.
młodszy aspirant Katarzyna Trzepak
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze

Dodaj komentarz