O buncie tkaczy w poezji
– spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze zaprasza 14 września na wydarzenie poświęcone twórczości literackiej nawiązującej do dziedzictwa tkackiego regionu. Spotkanie wypełni m.in. recytacja wierszy z XIX i XXI wieku. Punktem wyjścia będą utwory inspirowane buntem tkaczy śląskich w 1844 roku, zwieńczeniem spotkania będą liryczne refleksje pracowników nieistniejących zakładów włókienniczych, zlikwidowanych na przełomie XX i XXI wieku.
14 września
godz. 12.00
Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze
udział w wydarzeniu jest bezpłatny
Ideą spotkania „TKACTWO/POEZJA 1844/2024: wspólne wątki – wokół fenomenu poezji czasu buntów na Dolnym Śląsku” jest uczczenie śląskiego powstania z 1844 roku. W 2024 roku mijają 180. rocznica buntu tkaczy śląskich z Gór Sowich i 130. rocznica premiery dramatu „Tkacze” Gerharta Hauptmanna – śląskiego noblisty. Trudnej sytuacji śląskich tkaczy w XIX wieku poświęcono wiele zapomnianych dziś utworów literackich. Poetycki odzew na trudną sytuację tkaczy był swoistym fenomenem w literaturze europejskiej XIX wieku. Powstało kilkadziesiąt wierszy, utworów prozatorskich oraz dramatycznych, które były wyrazem solidarności społecznej i poparcia rzemieślników. Zaangażowane utwory liryczne z XIX wieku, dotyczące niedoli tkaczy, stanowią obecnie mało znane świadectwo kulturowe związane z naszym regionem.
Uczestnicy wydarzenia zorganizowanego w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przedstawią wybrane wiersze i fragmenty dramatu, przypominając o fenomenie poezji z motywem tkactwa i biedy rzemieślników. Zaprezentowane zostaną również współczesne utwory lokalnych twórców poświęcone pracy w zakładach tkackich w Kamiennej Górze pod koniec minionego stulecia. Są to wiersze nawiązujące do warunków pracy i upadku tych zakładów, mówiące o trudnej sytuacji żyjących uczestników i świadków naszej historii – włókienników i ich rodzin.
Recytowana poezja z XIX i XXI wieku odnosić się będzie do uniwersalnych przeżyć człowieka wobec dramatów życia codziennego, emocji związanych z pracą – jej szlachetnym i bolesnym wymiarem.
wydarzenie na oficjalnej stronie Europejskich Dni Dziedzictwa:
https://edd.nid.pl/wydarzenia/tkactwo-poezja-1844-2024-wspolne-watki/
Znacznik wydarzenia na FB:
https://www.facebook.com/events/1454984431810107
Zapraszamy!