POLICJANCI SZKOLILI SIĘ Z PIERWSZEJ POMOCY

W środę, zaprzyjaźnieni ratownicy medyczni z Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze przeprowadzili szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przy podtopieniach i utonięciach, w którym uczestniczyli policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze, Komisariatu Policji w Lubawce, Posterunku Policji w Marciszowie. To cenne doświadczenie pozwoli na profesjonalne i skuteczne działania w przypadku zagrożenia życia i zdrowia w obrębie zbiorników wodnych. Piotrek i Damian – dziękujemy!

Dobra pogoda sprzyja urlopowiczom i swoje kroki kierują oni nad wodę. Niestety czasami niezła zabawa lub chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Policjanci często są pierwsi na miejscu zdarzenia, więc ważne jest aby przypominać sobie zasady udzielania pierwszej pomocy.

Wczoraj, 3 lipca 2024 roku, zaprzyjaźnieni ratownicy medyczni z Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze – przeprowadzili dla policjantów Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze, Komisariatu Policji w Lubawce, Posterunku Policji w Marciszowie, ale także pracowników policji szkolenie w zakresie pierwszej pomocy przy podtopieniach i utonięciu.

Co zrobić, kiedy widzimy osobę, która się topi?

  • wezwij pomoc, głośno krzycz alarmując inne osoby i zadzwoń na numer alarmowy 112
  • oceń sytuację i wybierz najbezpieczniejszą metodę akcji ratunkowej. Pamiętaj – Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze – martwy ratownik już nikogo nie uratuje.
  • rzuć tonącemu przedmiot umożliwiający utrzymanie się na wodzie, np. gumową piłkę, materac, koło, kij, w ostateczności nawet ubranie
  • jeśli potrafisz, idź lub płyń tonącemu na ratunek, zabierając ze sobą przedmiot ułatwiający utrzymywanie się na wodzie
  • podpłyń do tonącego od tyłu, by uniemożliwić mu chwyty, które mogłyby ograniczyć Twoje ruchy
  • jeśli nie potrafisz ratować tonącej osoby, zapamiętaj miejsce, w którym zniknęła pod powierzchnią wody, by wskazać je ratownikom.

sierżant sztabowy Katarzyna Trzepak-Balicka
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze

Dodaj komentarz