Przeczytaj wiersz na Dni Dziedzictwa

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze organizuje we wrześniu spotkanie TKACTWO/POEZJA 1844/2024: wspólne wątki – wokół fenomenu poezji czasu buntów na Dolnym Śląsku. Muzeum serdeczne zaprasza osoby, które chciałby przeczytać wiersze podczas tego wydarzenia.


Czytanie historycznej i współczesnej poezji inspirowanej tkackim dziedzictwem regionu oraz związanej z buntami tkaczy w 1844 roku to program spotkania zaplanowanego na 14 września 2024 (godz. 12.00). Wydarzenie odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Ideą spotkania jest uczczenie regionalnego, śląskiego powstania z 1844 roku w formie prezentacji poezji zaangażowanej związanej z buntem tkaczy oraz sytuacją śląskich rzemieślników. Poetycki odzew na trudną sytuację tkaczy był swoistym fenomenem w literaturze europejskiej XIX wieku. Powstało kilkadziesiąt utworów, które były wyrazem solidarności społecznej i poparcia rzemieślników. Zaangażowane utwory liryczne z XIX wieku stanowią obecnie mało znane dziedzictwo kulturowe związane z naszym regionem.

Muzeum zaprasza osoby, które zechciałby uczestniczyć aktywnie w tym spotkaniu, jako lektorzy/recytatorzy poezji. Wiersze wybranych poetów w tłumaczeniu na język polski dostępne będą dla zainteresowanych.  Podczas spotkania zaprezentować będą mogli się twórcy współczesnej poezji. Przeczytać będzie można własny wiersz inspirowany pracą w zakładach włókienniczych, sytuacją związaną z upadkiem przemysłu lekkiego w Kamiennej Górze w latach 90. XX wieku, albo nawiązujący do pracy tkaczy w XIX wieku.

 

Dla chętnych odbędą się spotkania organizacyjne (dwa terminy do wyboru):

  • 12 sierpnia, godz. 10.00 – 12.00 w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze
  • 9 września, godz. 10.00 – 12.00 w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze

Zainteresowani mogą się również kontaktować z koordynatorem wydarzenia:

  • Robert Główczyk email: przewodnik@muzeumtkactwa.pl, telefon: 75 744 22 75.

Zapraszamy!

 

Dodaj komentarz