Droga S3 z tunelami. Trwa odliczanie. Kiedy otwarcie?

Już wkrótce powinniśmy pojechać drogą ekspresową S3 od Bolkowa do Kamiennej Góry. Dolnośląski odcinek o długości 16,1 km poprowadzony zostanie m.in. dwoma tunelami.

Dłuższa z podziemnych przepraw ma 2300 m. Wydrążona została przy użyciu metody NATM, natomiast same fragmenty przed portalami wykonano sposobem cut&cover (segmenty o długości 165,6 m docelowo przeznaczone do zasypania). Krótszy tunel ma 0,3 km (cut&cover).

We wtorek, 9 kwietnia 2024 r., odbyły się testy systemów przeciwpożarowych w obu tunelach. Przeprowadzono także symulacje działania układów ratunkowych.
W przypadku dłuższego tunelu montaż systemów i wyposażenia wykonano w 96%, a krótszego w 94%.

Zaawansowanie wszystkich robót w ramach budowy odcinka wynosi 93%. Jak powiedziała, cytowana przez Radio Wrocław, Lidia Markowska, dyrektor oddziału GDDKiA we Wrocławiu, kontraktowy termin oddania drogi S3 został wyznaczony na 12 lipca, przy czym nie jest tożsamy z otwarciem odcinka. To dlatego, że po zakończeniu robót przeprowadzone będą musiały zostać jeszcze m.in. procedury odbiorowe. GDDKiA planuje, że fragment otwarty będzie jeszcze przed zakończeniem wakacji.

Na trasie głównej zostało tylko 12 tys. ton masy do położenia, to jest na około 10 dni roboczych. Jeżeli chodzi np. o ogrodzenie, to jest zaawansowanie 85%, także już wchodzimy w tę fazę finalną – dodała Lidia Markowska.

Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/tunele/wiadomosci/94968,droga-s3-z-tunelami-trwa-odliczanie-kiedy-otwarcie © inzynieria.com

Dodaj komentarz