Zabezpieczają ruiny zamku w Kamiennej Górze

Rozpoczął się pierwszy etap zabezpieczenia ruin zamku Grodztwo w Kamiennej Górze. Miasto Kamienna Góra zleciło przygotowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie pozwolenia na budowę, które mają zatrzymać degradację zabytku.
 
Wykonawca projektu rozpoczął prace od oczyszczenia terenu z krzewów i samosiejek. Odsłoni to obiekt i umożliwi dokładne oględziny pozostałości zamku.
 
– W przyszłości zabezpieczymy zachowane mury i odgruzujemy teren, aby umożliwić bezpieczne odwiedzanie tego miejsca – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.
 
Na przygotowanie dokumentacji technicznej miasto Kamienna Góra pozyskało 150 tys. zł z rządowego programu „Polski Ład”. Po jej przygotowaniu samorząd będzie starał się o kolejne dotacje na prace budowlane przy zabytku.

ZAMEK GRODZTWO — KREPPELHOF
Renesansowa rezydencja rycerska Kreppelhof (Grodztwo) została zbudowana w II poł. XVI w. Jej pierwszym właścicielem był Hans Schaffgotsch I – kanclerz księstwa świdnicko-jaworskiego. Obiekt powstał na planie czworoboku. Miał wewnętrzny dziedziniec z krużgankami i wieżę. Nosił cechy budowli obronnej, które podkreślał mur z flankami i bastejami oraz fosa.
 
Pałac stanął w miejscu dawnych średniowiecznych zabudowań. Według legendarnych przekazów właścicielami dawnego zamku byli członkowie zakonu templariuszy.
Po wojnie trzydziestoletniej (1618–1648) pałac kilkukrotnie zmieniał właścicieli. Był w rękach znanych śląskich rodów: Schindlów, von Dyhrnów, Promnitzów, Stolbergów-Wernigerode. W 1872 r. właściciel pałacu hr. Eberhard Stolberg-Wernigerode, prezydent Śląska, dokonał pierwszej znaczącej przebudowy.
 
Pałac spłonął w 1964 r. Zachowało się kilka bogato zdobionych portali, obramień okiennych oraz fragment dekorowanej płaskorzeźbami bramy wjazdowej. Kamienne elementy elewacji, m.in. piaskowcowe kartusze herbowe, można obejrzeć w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Wokół zamku pozostały fragmenty założenia parkowego.
 

Rafał Święcki
Rzecznik prasowy

Dodaj komentarz