OBIECAŁ LAPTOPY W ZAMIAN ZA ODSTĄPIENIE OD CZYNNOŚCI

Podejrzenie wyłudzania kredytów, było powodem czwartkowego zatrzymania 48-latka z powiatu kamiennogórskiego, przez policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze. Zanim jednak mężczyzna zdążył zostać przewieziony do jednostki, jego lista przewinień się wydłużyła. Zaproponował policjantom, że w zamian za uwolnienie, otrzymają oni laptopy, które zatrzymany mężczyzna zamierza wziąć na… kredyt. Obietnica udzielenia łapówki to przestępstwo zagrożone karą nawet 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci przypominają – zastanów się, zanim coś powiesz i popełnisz czyn zabroniony.

Przed południem w czwartek, 7 marca 2024 roku, policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze, w wyniku prowadzonych czynności związanych ze sprawą wyłudzeń kredytów, zatrzymali 48-latka z powiatu kamiennogórskiego.

Podczas przejazdu do jednostki, mężczyzna postanowił, że dobrym pomysłem będzie wysunięcie kamiennogórskim kryminalnym pewnej propozycji. Otóż, zaproponował on mundurowym, aby odstąpili od jego zatrzymania. W zamian mieli otrzymać od niego laptopy, które chciał zakupić na… kredyt. Składanie takich ofert funkcjonariuszom policji jest przestępstwem, o czym poinformowany został zatrzymany.

Mężczyzna trafił do pomieszczenia dla osób zatrzymanych, gdzie będzie oczekiwał na dalsze czynności. Konsekwencją czynów, o które jest podejrzany, może być nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że czasami nawet zwykły żart, może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Zgodnie z artykułem 229 Kodeksu Karnego:
§ 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

sierżant sztabowy Katarzyna Trzepak-Balicka
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze

Dodaj komentarz