Szlaki na szkle

Nowa wystawa w Kamiennej Górze to historyczna podróż po górskich szlakach Czech i Śląska, wyjątkowa wyprawa w dawne Karkonosze i Góry Stołowe. Na ekspozycji w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze zaprezentowano ponad 130 zabytkowych szklanych i porcelanowych pamiątek oraz grafik. Dzieła sztuki pochodzą z XVIII – XX wieku.

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, we współpracy z Instytutem Pamięci Regionalnej z siedzibą w Meziměstí i z miastem Broumov, przygotowało interesującą wystawę czasową: „Szlaki na szkle. Grafika, szkło i porcelana pamiątkowa z kolekcji Petra Bergmanna” („Stezky na skle. Grafika, sklo a upomínkový porcelán z kolekce Petra Bergmanna”). Wernisaż odbędzie się 29 lutego 2024 roku o godz. 17.00 w muzeum w Kamiennej Górze. Wystawa potrwa do końca kwietnia 2024 roku.

Na wystawie „Szlaki na szkle” zaprezentowane zostały interesujące przykłady kultury materialnej związane z rozwojem turystyki w Karkonoszach i Górach Stołowych w XIX i XX wieku. Grafiki, a także dekorowana porcelana oraz szkło stanowiły pamiątki, które utrwalały ulubione miejsca wędrowców i podziwiane pejzaże. Zaprezentowane eksponaty ukazują sudeckie fenomeny popularne do dzisiaj, jak formacje skalne w Adršpachu, Śnieżkę, a także miasta u stóp gór, m.in. Broumov, Nachod, Vrchlabí, Špindlerův Mlýn.

Kolekcję zebrał Petr Bergmann (urodzony w 1967 roku w Pradze ), menadżer kultury, kurator, dziennikarz, pisarz, znawca kultury Karkonoszy i Broumovska.

Zwiedzanie wystawy odbywa się w ramach wizyty w muzeum (wystawy stałe i czasowe). Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 do 15.30, a w soboty od 9.40 do 15.00. Więcej informacji o muzeum: www.muzeumtkactwa.pl, www.facebook.com/MuzeumTkactwa.

Wernisaż wystawy – wydarzenie: www.facebook.com/events/393545839934107/

Film promujący wystawę: https://www.facebook.com/MuzeumTkactwa/videos/766878191661909/

 

Dodaj komentarz