„MOŻESZ PODAĆ MI SWÓJ NUMER TELEFONU?” – NOWY SPOSÓB DZIAŁANIA OSZUSTÓW

Rzekoma znajoma z dawnych lat na portalu społecznościowym poprosiła o numer telefonu, a później namówiła seniorkę do udziału w loterii, gdzie miała wygrać dużą gotówkę. 67-latka straciła „jedynie” prawie 6 tysięcy złotych, bo w porę przez infolinię zablokowała kredyt gotówkowy na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. To nowy sposób działania oszustów – ostrzegają kamiennogórscy policjanci! Przeczytaj i nie daj się nabrać!

Modyfikacja działania oszustów stale trwa, szczególnie w internecie. Połączone metody działania sprawców niestety zbierają swoje żniwa. Ku przestrodze publikujemy kolejny sposób, który wykorzystują przestępcy.

Do kamiennogórskiej jednostki zgłosiła się 67-latka z powiatu kamiennogórskiego, która poprzez portal społecznościowy została poproszona o numer telefonu od dawno nie widzianej znajomej. Niczego nieświadoma seniorka przekazała tę informację, jak się okazało oszustowi. Rozmowa przeniosła się do wiadomości tekstowych, gdzie kobiecie zaproponowano udział w rzekomej loterii Google, gdzie można wygrać wartościowe prezenty. Niestety, myśląc, że koresponduje z koleżanką, zgodziła się i na jej numer telefonu został przesłany kod z banku, który następnie przekazała przestępcy. Seniorka była przekonywana, że wygrała dużą kwotę pieniędzy i konieczne jest przesłanie zdjęć swojej karty bankomatowej, po czym miała w aplikacji mobilnej potwierdzać transakcje aby dokonać przelewu wygranej. Mieszkanka powiatu kilkukrotnie podała oszustowi kody do przelewów, a kiedy zorientowała się, że coś jest nie tak, z jej konta zdążyło już zniknąć prawie 6 tysięcy złotych. Szybki telefon na infolinie banku pozwolił na zablokowanie przelewu środków pieniężnych z kredytu gotówkowego wziętego przez oszusta na kwotę 37 tysięcy złotych.

Kamiennogórscy policjanci przypominają aby być ostrożnym w internecie i z dużym dystansem podchodzić do znajomości internetowych. Oszuści przejmują konta społecznościowe i podszywają się pod Waszych znajomych. Nigdy nie podawaj danych do swojego konta ani nie wysyłaj zdjęć swojej karty bankomatowej. Nie potwierdzaj też transakcji w aplikacji mobilnych, których sam nie wykonujesz.

Nie daj się oszukać!

sierżant sztabowy Katarzyna Trzepak-Balicka
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze

Dodaj komentarz