Patriotyczna młodzież w ZSZiO

W dniu dzisiejszym tj. 9 listopada 2023 r. w auli Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze odbył się uroczysty apel z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości.

Na tę okazję uczniowie przygotowali materiał filmowy ukazujący historię odzyskania przez Polskę niepodległości, odśpiewano także patriotyczne pieśni.

Na zaproszenie szkoły w wydarzeniu udział wzięli starosta kamiennogórski Jarosław Gęborys oraz wicestarosta Małgorzata Krzyszkowska.

Święto Niepodległości 11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia w 1918 r. we francuskim Compiegne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. Do 1937 r. było to święto wojskowe a uroczystościom nadano rangę święta państwowego. Po zakończeniu II wojny światowej rząd Polski, w pełni zależny od Związku Sowieckiego, zniósł święto. Narodowe Święto Niepodległości odzyskało swoją rangę w 1989 r. Od tego czasu w obchodach biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i tysiące Polaków.

 

 

Dodaj komentarz