Budujemy nowy dom…

Miasto Kamienna Góra przekazało dziś wykonawcy plac pod budowę domu komunalnego przy ul. Ściegiennego 10 w Kamiennej Górze.

– To historyczna chwila, bo budownictwo komunalne zostało w Kamiennej Górze totalnie zaniedbane. W mieście nie budowało się żadnych mieszkań komunalnych od trzech dekad. Zmieniamy ten trend, ponieważ chcemy zatrzymać odpływ mieszkańców, którzy wyjeżdżają i często powodem takich decyzji jest brak lokum – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.

Nowy dom komunalny pomieści 24 rodziny. Zbuduje go spółka UNIHOUSE z Bielska Podlaskiego, która w przetargu wyceniła swe prace na 11,8 mln zł.

– Ta inwestycja nie będzie jednak tak dużym obciążeniem dla miejskiego budżetu. W ostatecznym rozrachunku zapłacimy za niego ok. 200 tys. zł. W ogromnej części sfinansują go dotacje z Banku Gospodarstwa Krajowego – dodaje burmistrz Chodasewicz.

Budynek będzie miał konstrukcję modułową, więc prace potrwają jedynie 12 miesięcy. Lokatorzy zaczną wprowadzać się już w 2024 roku. Dom będzie miał prawie 1600 metrów kw. powierzchni użytkowej, wysokie na 9 metrów trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną, która pomieści 10 garaży. Zaplanowano w nim ogrzewanie z zastosowaniem pomp ciepła. Na dachu pojawią się panele fotowoltaiczne, które będą zapewniały prąd do zasilania urządzeń technicznych budynku oraz oświetlenia klatek schodowych. Dom będzie miał także podwyższony standard izolacji, wydatki na ogrzewanie nie powinny być więc wysokie.

Ponadto miasto Kamienna Góra przygotowuje inne projekty uruchamiające budownictwo komunalne.

Powstanie nowe osiedle mieszkaniowe przy ul. Nadrzecznej. Na około hektarowej działce zaplanowano pięć budynków z ok. 150 mieszkaniami. Finansowanie ma zapewnić w dużej części BGK. Miasto wykonało już projekt i czeka na pozwolenie na budowę.

Zbuduje też dom z ok. 20 mieszkaniami przy alei Wojska Polskiego 25. Powstał już projekt budowlany i uzyskano pozwolenie na budowę. Do Banku Gospodarstwa Krajowego trafił również wniosek o udzielenie dotacji.

Rafał ŚwięckiRzecznik prasowy

Dodaj komentarz