II Bieg na Wieżę

W 110. rocznicę tragicznego pożaru wieży Kościoła Klasztornego fundacja Europejska Perła Baroku ponownie zaprasza wszystkich do próby swoich sił na krętych schodach.

II Bieg na Wieżę odbędzie się w 21 października (w sobotę). Na uczestników oprócz wyzwania sportowego czekać będą liczne atrakcje. Trasa obejmować będzie dystans 500 m wokół kompleksu klasztornego, bieg przez Klasztorne Podziemia oraz wbiegnięcie po schodach (198 schodów) na wieże kościelną Bazyliki. W pakiecie startowym znajdzie się m.in. koszulka, woda, żel energetyczny oraz numer startowy z chipem. Start biegu odbędzie się o godz. 9:30.

Tak było w ubiegłym roku.

Zapisy odbywają się online poprzez platformę online.datasport.pl, rejestracja możliwa będzie od 2.10.2023 do15.10.2023.

22 października 1913 roku był dniem jak każdy inny. Środowy poranek nie zapowiadał niczego tragicznego, na wieży północnej kontynuowano tego dnia typowe prace lutownicze. Ani pracownicy, ani nikt inny nie spodziewałby się, że użytkowanie piecyka lutowniczego może wiązać się z takim zagrożeniem. Tymczasem, piecyk przewrócił się. Gorące, strzelające płomienie padały zarówno na nagromadzony przez kawki chrust i na suche belkowanie. Mocny wiatr rozniecił małe ognisko pożaru z taką siłą, że prędko zajęły się rusztowania, a jasne płomienie objęły cały hełm wieży.

Pozdrawiam, Jacek Trybuła | EPB +48 739 078 318, jacek.trybula@oapctwo.eu

Dodaj komentarz