ZWIĘKSZENIE BEZPIECZEŃSTWA NA DRODZE, CZYLI ROADPOL SAFETY DAYS W WYKONANIU POLSKIEJ POLICJI

ROADPOL Safety Days to działania policji, które dążą do zrealizowania wizji ZERO. Ten termin odnosi się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze tak aby zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych do zera. Realizacja tego zadania, które spoczywa na barkach policjantów odbywa się poprzez zwiększoną ilość działań profilaktycznych i edukacyjnych.

Wizja ZERO to idealistyczna wersja bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ma ona na celu zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych do zera.

Podczas ROADPOL Safety Days policjanci z każdego rejonu Polski poprzez działania edukacyjno-profilaktyczne oraz wzmożone kontrole drogowe realizują założenia wspomnianej wizji.

Wedle danych statystycznych około 40% wszystkich ofiar na drodze to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Są to osoby, których przed uderzeniem nie chroni karoseria czy pasy bezpieczeństwa. Dlatego też obrażenia są większe od innych uczestników ruchu. Jednym z podstawowych działań, które wykonują funkcjonariusze aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku to profilaktyka przeprowadzana w szkołach i przedszkolach. Podczas zajęć z policjantami dzieci uczą się poprawnie przechodzić przez jezdnię. Są im przypominane zasady bezpieczeństwa, do których należy się stosować. Edukowanie od najmłodszych lat jest kluczowe dla późniejszych ich zachowań na drodze.

Niestety to nadal prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Nieprzestrzeganie ograniczeń pomimo licznych apeli, akcji oraz komunikatów to codzienne narażanie innych osób na spowodowanie zdarzeń drogowych. Nieodpowiedzialność podczas kierowania jakimkolwiek pojazdem, może mieć opłakane skutki.

Kamiennogórscy policjanci biorą udział w ogólnopolskich działaniach, które mają na celu zgodnie z wizją ZERO ograniczyć liczbę ofiar na drogach.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego aby odpowiedzialnie korzystały z jezdni. Dzięki odpowiedzialnemu zachowaniu, możemy wspólnie sprawić, że drogi będą bezpieczniejsze.

st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze

 

Dodaj komentarz