I Sudecki Festiwal Historyczny „Kroniki Odkrywców”

Za nami I edycja Festiwalu Historycznego „Kroniki Odkrywców”

W ostatnią niedzielę sierpnia w Chełmsku Śląskim odbyła się I edycja Sudeckiego Festiwalu Historycznego “Kroniki Odkrywców”. Organizatorami całego wydarzenia była agencja Sudety.pro, gmina Lubawka oraz Stowarzyszenie „Wspólnie dla Chełmska”. W jednym miejscu, w malowniczym historycznym miasteczku buntowników, spotkali się dziennikarze, historycy, regionaliści, pisarze i publicyści oraz liczne grono uczestników, którzy przybyli do Chełmska specjalnie na festiwal.

Wydarzenie odbyło się na rynku w Chełmsku Śląskim. Głównym punktem programu całego festiwalu były prelekcje osób od lat niezwykle zaangażowanych w historię oraz eksplorację i badanie tajemnic regionu.

Wśród prelegentów znaleźli się Marek Chromicz, Bartosz Rdułtowski, Krzysztof Krzyżanowski, Łukasz Orlicki, Krzysztof Koziołek, prof. dr hab. Przemysław Wiszewski, dr hab. Małgorzata Ruchniewicz oraz Mariusz Garbera.

Prelekcje odbywały się w ciekawych i klimatycznych miejscach, całkowicie pozbawionych konferencyjnego formatu. Uczestnicy spotkali się z prelegentami w chełmskim ratuszu, na plebanii oraz w jednej z kamienic, gdzie mieli okazję posłuchać wykładów.

Oprócz prelegentów na festiwalu zagościły także stoiska atrakcji turystycznych i samorządów z regionu, były to m.in. Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Zamek Grodziec, Kopalnia Podgórze, Podziemia Arado, Miasto Jelenia Góra, Miasto Karpacz, Miasto Świdnica, Księstwo Świdnicko-Jaworskie oraz kilkanaście innych wystawców, którzy przedstawiali uczestnikom swoje oferty turystyczne oraz opowiadali o historii swoich miast.

Na festiwalu znalazły się także atrakcje dla najmłodszych. Ptaki drapieżne ze Skrzydlatej Ferajny oraz pokazy Szalonego Naukowca z Time Gates-Bramy Czasu skutecznie przyciągały wzrok dzieci… i ich rodziców.

Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem ze strony pasjonatów historii – mieszkańców oraz przyjezdnych, którzy przybyli z różnych zakątków Dolnego Śląska, by wziąć udział w wydarzeniu. Mimo deszczowej aury festiwal trwał do 18:00, a ostatnia prelekcja – Marka Chromicza – odbyła się o 17:00.

Liczna obecność na I Sudeckim Festiwalu Historycznym “Kroniki Odkrywców” sprawiła, iż w 2024 roku możemy spodziewać się kolejnej edycji – jak sygnalizuje agencja Sudety.pro już trwają do niej przygotowania.

Partnerami tegorocznego wydarzenia byli: Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Miesięcznik Odkrywca i Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca, Wydawnictwo Technol, Zamek Grodziec, Time Gates – Bramy Czasu, Robert Obaz – Poseł na Sejm, Dom Kultury w Lubawce.

Partner strategiczny: Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych.

Dodaj komentarz