Służby mundurowe ćwiczyły na S3 w okolicy Polkowic

Sprawne działanie w sytuacji zagrożenia życia wymaga odpowiedniego przygotowania. 4 listopada, na nieoddanym jeszcze do ruchu odcinku drogi ekspresowej S3 pomiędzy Polkowicami a Lubinem, odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych „Karambol 2021”.

W wydarzeniu udział wzięły wszystkie służby, które w codziennej pracy mają do czynienia z realnymi zdarzeniami drogowymi i ratują ludzkie życie. Sprawdzenie stanu gotowości przećwiczyli: Policja, Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Wojsko Polskie oraz GDDKiA.  

Co ćwiczyliśmy

Scenariusz ćwiczeń przewidywał wypadek samochodu osobowego, w którym kierujący nie dostosował prędkości do panujących warunków i wypadł z drogi. W wyniku uszkodzeń pojazd zapalił się, a dym z płonącego samochodu spowodował nagłe hamowanie innych pojazdów poruszających się w kierunku Lubina. W wyniku tej sytuacji doszło do najechania na samochód osobowy wojskowej kolumny transportowej. W jej skład weszły dwa pojazdy pilotujące oraz dwa ciągniki siodłowe z naczepami niskopodwoziowymi, które transportowały czołg i bojowy wóz piechoty.  

W zdarzeniu wziął też udział mikrobus, który przewoził grupę pracowników pobliskich zakładów KGHM. Oba pasy ruchu w kierunku południowym zostały zablokowane. Liczba poszkodowanych wskazywała na wypadek masowy. Do zdarzenia zostały więc skierowane siły i środki Straży Pożarnej oraz Policji z powiatu polkowickiego i lubińskiego.  

Ćwiczenia przewidywały również sytuację, w której z jednego z uszkodzonych pojazdów wydostaje się poszkodowany, który poszukiwany jest listem gończym. Policja przeprowadziła skuteczny pościg za uciekinierem. Droga pozostała zablokowana przez kilka godzin, do czasu zakończenia akcji ratowniczo-gaśniczej oraz uprzątnięcia terenu przez służby drogowe.  

Założenia i cele

Głównym założeniem ćwiczeń było sprawdzenie współpracy pomiędzy służbami ratowniczymi oraz obowiązujących procedur dotyczących działań ratowniczych na drogach szybkiego ruchu. Przećwiczono też współpracę z zarządcą drogi przy działaniach ratowniczo-gaśniczych podczas wypadku oraz sprawdzono możliwości dojazdu do miejsca zdarzeń drogowych poprzez przejazdy awaryjne. 
 

Celem ćwiczeń było także podniesienie świadomości społecznej i pokazanie, jakie zagrożenia mogą wystąpić na drodze i jakie są ich ewentualne skutki, gdy nie przestrzegamy przepisów drogowych oraz nie dostosowujemy prędkości do panujących warunków atmosferycznych.  

Udoskonalamy infrastrukturę

Każdego roku oddajemy do użytku nowe kilometry dróg o wysokim standardzie, które poprawiają komfort podróży. Jednocześnie poprawiamy też poziom bezpieczeństwa na trasach, poprzez m.in. separację kierunków ruchu, budowę wielopoziomowych skrzyżowań czy bezpiecznych węzłów. Oddzielamy też ruch pieszy od kołowego. To jednak nie zwalnia kierowców z odpowiedzialności. Każdy musi pamiętać o zachowaniu ostrożności za kierownicą, sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu i zachowywaniu odpowiedniej odległości pomiędzy pojazdami podczas jazdy. A przede wszystkim o włączeniu rozsądku wraz z uruchomieniem silnika.  

Dodaj komentarz