Trwają prace przy modernizacji wystawy stałej „Skarby Opactwa”

W każdym roku do krzeszowskiego opactwa przybywa tysiące pielgrzymów i turystów, które odkrywają nasz pocysterski kompleks klasztorny. Pracujemy nad tym, aby każda z tych osób mogła jak najlepiej poznać Europejską Perłę Baroku. Nie byłoby to jednak możliwe bez środków zewnętrznych. Dzięki funduszom Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Wspieranie Działań Muzealnych w tym roku zostanie przeprowadzona modernizacja wystawy w Mauzoleum Piastów świdnicko – jaworskich.

Zgodnie z umową podpisaną 18 czerwca całkowity koszt zadania: „Modernizacja wystawy stałej „Skarby Opactwa w Krzeszowie” w Mauzoleum Piastów Śląskich wyniesie 74 000 zł. Wysokość dofinansowania to 59 000 zł. W ramach zadania zostanie wykonany m.in. system oświetleniowy, podkreślający najważniejsze zabytki umieszczone w Mauzoleum Piastów (np. sarkofagi, epitafia, freski), cyfrowy katalog zabytków czy nagrania audio oraz wideo.

Mauzoleum Piastów Śląskich jest miejscem spoczynku linii fundacyjnej krzeszowskiego opactwa. W pomieszczeniu, znajdującym się za ołtarzem głównym kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie znajdują się sarkofagi Bolka I Surowego oraz jego wnuka Bolka II Małego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i .Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Dodaj komentarz