Jest szansa na szybką budowę prawie 50 nowych mieszkań

Około 50 nowych mieszkań może pojawić się wkrótce w Kamiennej Górze za sprawą współpracy miasta Kamienna Góra z Towarzystwem Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze.  

– To szansa na częściowe zmniejszenie problemu „głodu mieszkaniowego”, z którym boryka się wielu naszych mieszkańców. Wynika on z tego, że od lat w mieście nie powstają nowe budynki wielorodzinne – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.  

Ostatnio pojawiły się możliwości uzyskania rządowego dofinansowania na budownictwo w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego. Rząd przeznaczył na ten program 1,5 mld złotych. Warunki są bardzo korzystne, bo dotacja pokrywa dużą część kosztów inwestycji. Sporo samorządów zamierza skorzystać z tej możliwości. Już przygotowują wnioski i uchwały rad miejskich w tym zakresie.  

– Chciałbym, aby Kamienna Góra też przystąpiła do tego programu. Musimy się spieszyć, żeby inne miasta nas nie wyprzedziły, bo pula pieniędzy jest ograniczona. Przedstawiam tę możliwość radzie miasta i mieszkańcom. Wziąłem udział w kilku komisjach z radnymi, na których omawialiśmy tę kwestię – dodaje burmistrz.   

Około 50 nowych mieszkań mogłoby powstać w dwóch lokalizacjach: przy ul. Broniewskiego i Staszica w latach 2023 – 2024. Koszt udziału miasta w tych obu budowach wyniósłby ok. 1,5 mln zł (opłacane w ratach). Resztę wydatków związanych z budową pokryłaby rządowa dotacja, TBS i wpłaty od przyszłych najemców.   

– To najszybszy i najtańszy sposób na pozyskanie kilkudziesięciu nowych mieszkań w naszym mieście. Decyzja należy teraz do rady miasta. Uchwała w tej sprawie będzie przedmiotem obrad na sesji 31 marca – tłumaczy burmistrz. 

Niezależnie od tych zamierzeń Kamienna Góra przygotowuje się do budowy wielorodzinnego budynku komunalnego przy Alei Wojska Polskiego 25. Ma tam powstać kilkanaście mieszkań.  

 

Rafał Święcki
Rzecznik prasowy

Dodaj komentarz