Stanowisko burmistrza Kamiennej Góry Janusza Chodasewicza w sprawie zmiany stawki opłat za zagospodarowanie odpadów na terenie miasta

Szanowni mieszkańcy

Kieruję do Państwa ten list w sprawie, która ostatnio angażuje kamiennogórski samorząd i jest niezwykle ważna dla stabilności finansów naszego miasta. Choć staraliśmy się uniknąć takiej sytuacji i odsuwaliśmy ją w czasie, jesteśmy zmuszeni zmienić stawkę za zagospodarowanie odpadów komunalnych odebranych z nieruchomości położonych na terenie Kamiennej Góry.

Wcześniej deklarowałem utrzymanie obecnej stawki co najmniej do końca sierpnia tego roku. Dziś już wiadomo, że dłużej nie można odwlekać zmiany. Nowa stawka musi wejść w życie od stycznia przyszłego roku.

Obowiązujące obecnie opłaty nie pokryją kosztów funkcjonowania systemu odbioru odpadów na terenie naszego miasta. Tę sytuację powodują rosnące ceny za zagospodarowanie poszczególnych rodzajów odpadów na składowiskach, w niektórych przypadkach nawet o kilkaset procent. Jako samorząd nie mamy na to żadnego wpływu.

Utrzymanie obecnej 20-złotowej opłaty spowoduje, że koszty funkcjonowania systemu zagospodarowania odpadów w mieście staną się ogromnie niedoszacowane. Samorząd będzie musiał je pokryć z innych wpływów do budżetu miasta. Wyliczyliśmy, że rocznie może to kosztować Kamienną Górę minimum 1,3 miliona złotych! To niestety może mieć wpływ na poziom innych wydatków miasta. Będziemy zmuszeni np. ograniczyć miejskie inwestycje, a bardzo tego nie chcemy.

Na początku listopada będę ponownie rozmawiał z radą miasta Kamienna Góra, by jeszcze raz przedstawić argumenty, które zmuszają nas do zmiany. Liczę na zrozumienie sytuacji, w jakiej znajduje się nasze miasto.

 

Janusz Chodasewicz burmistrz Kamiennej Góry

 

Jedna myśl na temat “Stanowisko burmistrza Kamiennej Góry Janusza Chodasewicza w sprawie zmiany stawki opłat za zagospodarowanie odpadów na terenie miasta

  1. Pytania:
    Czy będą ulgi dla osób, które nie pobierają socjalistycznych dodatków typu 500+ i innych dodatkowych emerytur i produkują mniej śmieci?
    Czy Urząd Miasta policzył już wszystkich obcokrajowców w mieście i sprawdził czy płacą za śmieci, a jeśli nie to kiedy zostanie wprowadzona opłata śmieciowa naliczana od zużycia wody? Z każdym kolejnym rokiem mieszkańców miasta będzie coraz mniej, a imigrantów coraz więcej i liczona na dotychczasowych zasadach opłata z każdym rokiem będzie rosnąć.

Dodaj komentarz