Ruszył sezon motocyklowy – uważajmy na drodze!

Wyższe temperatury i słoneczne dni powodują, że na drogach można spotkać coraz więcej motocyklistów. Niestety wraz z rozpoczęciem sezonu motocyklowego, zawsze dochodzi również do większej ilości zdarzeń, z udziałem tej grupy użytkowników dróg. Żeby ich było mniej, policjanci wspólnie z funkcjonariuszami innych służb i ratownikami medycznymi, prowadzą działania na drogach miasta oraz powiatu wrocławskiego. Mundurowi apelują o ostrożność i rozwagę, ponieważ jej brak, może mieć poważne konsekwencje – niejednokrotnie tragiczne.

Nikt nie ma wątpliwości, że piękna wiosenna pogoda sprzyja rowerzystom i motocyklistom. Na drogach możemy spotkać coraz więcej użytkowników jednośladów, w tym także tych, którzy mają maszyny osiągające duże przyspieszenie. Warto, więc zawsze zabrać ze sobą w drogę rozsądek i pamiętać o bezpieczeństwie. Zwłaszcza po zimie, bo wtedy mamy początki sezonu i umiejętności oraz zdobyte doświadczenia, poddawane są mocnej weryfikacji.

W niektórych miejscach na drodze może jeszcze leżeć piasek, zgnite liście lub inne drobne przedmioty, mogące powodować utratę przyczepności. Sami kierowcy samochodów, nie są też jeszcze przyzwyczajeni do większej liczby jednośladów na drodze. To wszystko w połączeniu z brakiem należytej ostrożności i wyobraźni wszystkich uczestników ruchu, może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń.

Jedno z nich miało miejsce na drodze krajowej nr 35. Do szpitala z obrażeniami trafił 32-letni motocyklista jadący Yamahą i jego 29-letnie pasażerka, którą przetransportowano śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów powodem wypadku prawdopodobnie był fakt, że kierowca wpadł w poślizgi i stracił panowanie nad motorem. Na szczęście nie doszło do zdarzenia z innymi pojazdami, które jechały z naprzeciwka, ale i tak uczestnicy wypadku doznali poważnych obrażeń ciała.

Mając na uwadze to i inne tego typu wcześniejsze zdarzenia, policjanci przypominają, że motocyklista w konfrontacji z samochodem lub inną stałą przeszkodą, zazwyczaj nie ma szans. Przed urazami chroni go jedynie kask, dobre ubranie, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek. Użytkownicy jednośladów, nie mają zazwyczaj poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy przestrzegali przepisów i szanowali się nawzajem. To daje szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, wrocławscy policjanci pełniący służbę na motocyklach współpracują z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej oraz ratownikami z Grupy Ratowniczej Długołęka. Podczas tych patroli, oprócz dyscyplinowania nieodpowiedzialnych kierowców, rozdawane są także maseczki z uwagi na panującą epidemię.

podkom. Wojciech Jabłoński

Źródło: KMP we Wrocławiu
asp. szt. Łukasz Dutkowiak
tel. 693-403-817

Dodaj komentarz