J. Cyrankiewicz honorowy obywatel Kamiennej Góry.

Józef Cyrankiewicz honorowy obywatel Kamiennej Góry. Jak  podaje portal WP, więzień Auschwitz, długoletni premier w PRL, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej a 1948 roku sekretarz generalny partii.

16.11.1947 roku kilka godzin przebywał w Kamiennej Górze, gdzie złożył kwiaty pod pomnikami pomordowanych w obozach koncentracyjnych. Tytuł honorowego obywatela miasta nadała mu Miejska Rana Narodowa w Kamiennej Górze i na stronie Urzędu Miasta widnieje do dnia dzisiejszego.

Był trzykrotnie żonaty i to Józef Cyrankiewicz miał wysłać wojsko i policję podczas poznańskiego Czerwca 1956. Jak podaje WP „podobna sytuacja zaistniała podczas protestów studentów w marcu 1968 roku, a następnie w grudniu 1970 roku. Wtedy Józef Cyrankiewicz zaaprobował i wprowadził w życie decyzję Gomułki o użyciu broni palnej wobec protestujących na Wybrzeżu robotników. Wydarzenie to stało się bezpośrednią przyczyną odsunięcia Cyrankiewicza od władzy”.

Należałoby się zastanowić czy nazwisko Cyrankiewicza, powinno otwierać stronę honorowych, zasłużonych dla miasta kamiennogórzan?

Dodaj komentarz