„Romano Sveto”

„Romano Sweto” ( cygański świat, cygańskie święto), to grupa kamiennogórskich Romów, którzy na początku lat 90-tych XX wieku postanowili stworzyć zespół, wykonujący cygański taniec, oraz utwory muzyczne. Prawdopodobnie grupa powstała w 1994 roku by już w styczniu 95 roku zagrać swój pierwszy koncert.

Na scenie kamiennogórskiego Centrum Kultury, podczas WOŚP przy pełnej sali, zespół zaprezentował kilkanaście utworów muzycznych, tańce oraz uszyte własnoręcznie barwne stroje, podkreślające kulturę Cyganów. Zespół składał się z kilkunastu osób, tancerzy, wokalistów oraz muzyków. Z biegiem czasu, repertuar oraz układy taneczne dopracowano i grupa z powodzeniem występowała nie tylko na terenie kotliny kamiennogórskiej.

Obecnie Romano Sweto, funkcjonuje w odmłodzonym składzie, na scenie, zamiast swoich rodziców, występują ich dzieci, jednak występy odbywają się sporadycznie. Może nadszedł czas, aby miasto zainwestowało w grupę i pomogło w jej rozwoju. To barwna kultura współmieszkańców naszego miasta, warta kontynuacji.

 

Dodaj komentarz