Goura Purnima 1996.

Dziś prezentujemy Państwu fragment programu który powstał w 1996 roku przy okazji Nowego Roku. Jarosław Buzarewicz wraz z operatorem Andrzejem Pawlukiewiczem  spędzili z wyznawcami Kryszny niemal cały dzień. Powstał reportaż prezentujący obyczaje oraz życie krysznowców w Czarnowie.

(Wikipedia) W 1980 ISKCON/Hare Kryszna zakupił w Czarnowie budynki mieszkalne i gospodarcze wraz z około 40 hektarami ziemi. Aż do 1989 ISKCON był w PRL organizacją nielegalną i zwalczaną przez władze i z tego powodu musiał ukrywać swoją działalność. Ta sytuacja spowodowała, że główną siedzibę ISKCON w Polsce zlokalizowano w Czarnowie, w trudno dostępnej dolinie górskiej w Rudawach Janowickich. Zewnętrznie świątynia musiała wyglądać jak zwykły wiejski budynek.

W następnych latach budynki były przebudowywane i rozbudowane, aby pomieścić mieszkania mnichów oraz pomieszczenia hodowlane dla kilkunastu krów. Rozwijano także ekologiczne uprawy rolne. 17 kwietnia 2009 jeden budynek mieszkalno-gospodarczy spłonął niemal doszczętnie; obecnie jest odbudowany[1]. W świątyni organizowane są regularnie festiwale Nama-hatta oraz inne spotkania religijne. W 2010 zorganizowano tu pierwszy w Polsce festiwal Padajatra (Festiwal Krów)[2].

 

Dodaj komentarz