Otwarcie pałacu w Łomnicy 1996.

Przypominamy Państwu skrót z otwarcia Pałacu w Łomnicy. Materiał powstał w 1996 roku. W uroczystościach brali udział kamiennogórzanie. Grupy, taneczna z Towarzystwa Niemieckiego Rosenthal „Liczyrzepa” oraz skrzypaczki z grupy pani Kazimiery Ciosmak.

(Rys historyczny ze strony Pałac Łomnica). Najwcześniejsze informacje dotyczące dóbr w  Łomnicy pochodzą z lat  ok. 1475-1654 kiedy to majątek pozostawał w rękach rodziny Zedlitzów.  Przebudowa dworu na barokowy pałac miała miejsce w latach 1705-1725.. Ostatnia zasadnicza modernizacja pałacu miała miejsce w latach 1838-1844, po przejęciu pałacu przez rodzinę Küsterów. Jej projektantem i realizatorem był Albert Tollberg. Obecny kształt budynku niewiele zmienił się od czasów baroku, całość otacza park krajobrazowy, który według ostatnich ustaleń powstał w 1835 r. z wykorzystaniem naturalnego nadrzecznego ukształtowania terenu.

Obecny pałac jest trzykondygnacyjną budowlą z użytkowym poddaszem. Od frontu w skrajnych narożnikach wydatne ryzality – alkierze. Korpus główny przekrywa dach czterospadowy. Do wnętrza pałacu  prowadzi balkonowy portal z narożnymi kolumnami.   Wewnątrz zachował się niezmieniony układ przestrzenny, w tym hol z doryckimi kolumnami oraz duże fragmenty malarstwa ściennego z  klasycystyczna dekoracja malarska sufitu i fasety. W pobliżu pałacu znajdują się zabudowania folwarczne.

Dodaj komentarz