Relikwie dostępne dla odwiedzających

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie to miejsce, które od wieków umacniało się w chrześcijańskiej świętości. Cystersi stawiając czoła protestantom budowali monumentalne świątynie zaciekle walcząc o swoje wartości. Jedną z odpowiedzi na protestantyzm był kult świętych, który na terenie Europejskiej Perły Baroku widoczny jest w każdym miejscu – w rzeźbie, malarstwie i całej architekturze. Prawdziwymi skarbami zgromadzonymi przez krzeszowskich zakonników na potrzeby wspomnianego kultu są relikwie. Ich zbiór od kilku dni udostępniony jest turystycznie, a każdy odwiedzający może obejrzeć wystawę tych przedmiotów i szczątków w ramach Trasy Podstawowej.

Wystawione w gablotach relikwie to własność Opactwa Pocysterskiego w Krzeszowie oraz Opactwa SS. Benedyktynek. Wśród nich znajdują się relikwie pierwszych świętych Kościoła, Apostołów: Szymona, Tadeusza, Tomasza, Bartłomieja, relikwie św. Scholastyki, św. Benedykta oraz Krzyża św. czy szczątki patrona psychicznie chorych i zakochanych – św. Walentego i św. Ojca Pio. Wystawa „Świętych Obcowanie” umiejscowiona w Mauzoleum Piastów Śląskich potrwa do 17 listopada, do tego dnia dostępna będzie ona codziennie w godz. od 9:00 do 16:00 w ramach Trasy Podstawowej, która dodatkowo obejmuje Kościół Bracki – największy zbiór fresków w Europie północnej, czy dawny Kościół Klasztorny. Po wszystkich obiektach oprowadzi nas systemem audio-guide.

Ekspozycja została przygotowana przez fundację Europejska Perła Baroku, która od kilku lat jest administratorem pocysterskiego kompleksu. Wystawa ma kluczowe znaczenie dla wiernych, zwłaszcza, że zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Powoduje to, że nabiera ona bardzo religijnego charakteru i jest to pewnego rodzaju możliwość zbliżenia się do osób, które swoje życie podporządkowały wierze i Bogu. Wystawa ma także ogromną wartość historyczną – zarówno w kontekście historii Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie jak i kontekście historii czczenia relikwii czy ich bytu w Kościele Katolickim.

Dodaj komentarz