Muzycznie w Krzeszowie

Już od najbliższego weekendu w Krzeszowie znów będzie można zanurzyć się w organowe dźwięki. Pocysterskie Opactwo rozpoczyna 11. edycję Letnich Koncertów Organowych zatytułowanych „Muzyka Dawnych Mistrzów”. W lipcu i sierpniu zagra dla nas 9 organistów z najlepszych muzycznych szkół, każdy z nich zagości w Krzeszowie na tydzień ze swoim repertuarem i w ciągu 7 dni zagra aż 15 koncertów – 14 koncertów w Kościele Klasztornym i jeden w Kościele Brackim. 

Łącznie w lipcu i sierpniu czeka nas 136 koncertów – otwartych i zupełnie bezpłatnych. Wielką atrakcją krzeszowskich organowych spotkań są także prezentacje instrumentu, odbywają się one po każdym koncercie w bazylice. Chętni mają możliwość poznać pracę organisty, zobaczyć instrument z miejsca empory ale także od środka! Organy Michała Englera to najcenniejszy instrument późnobarokowy w Polsce i unikat w skali światowej – jest tak ogromny, że wewnątrz znajdują się klatki schodowe. Misterny mechanizm oraz ilość dźwięków są zaskakujące, zwłaszcza gdy pod uwagę weźmie się fakt, że wspomniane organy składają się w 95% z oryginalnych części.

Letnie Koncerty Organowe odbywają się przez cały lipiec i sierpień, pierwsze dwa koncerty odbędą się 30 czerwca o godz. 11:00 i 13:00 w bazylice.

Kościół Klasztorny (bazylika) – organy Michała Englera – codziennie w lipcu i sierpniu o godz. 11:00 i 13:00
Kościół Bracki – w sobotnie wieczory w lipcu i sierpniu o godz. 19:00

Dodaj komentarz