Kamiennogórski TBS

W czwartek 09.05.2019 w Szklarskiej Porębie oddano do użytku kolejny, spośród wielu budynków wybudowanych przez kamiennogórski TBS.

Przypomnijmy, że Towarzystwo Budownictwa Społecznego to pomysł mieszkańca Kamiennej Góry pana Władysława Niemasa. Prezentowany archiwalny film powstał w latach 1997 -99 i dotyczy początkowych inwestycji TBS-u . Pierwsza część dokumentu  to budynki po byłej szmaciarni ( kiedyś skupowano stare ubrania i niepotrzebne tekstylia) przy ul Lompy, kolejny to inwestycje po zakładach przemysłu lniarskiego Len przy ulicach Ściegiennego i Broniewskiego.

W listopadzie 1994 roku zrodził się pomysł na założenie Towarzystwa Budownictwa Społecznego na Ziemi Kamiennogórskiej. W owym czasie prowadzone były pierwsze rozmowy pomiędzy Panem Władysławem Niemasem – Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej przy Zakładach Wyrobów Azbestowych ”GAMBIT” w Lubawce, a Panem Zdzisławem Słabkowiczem – Vice Przewodniczącym Ogólnopolskiego Forum Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Warszawie, na temat możliwości utworzenia „TBS” w Kamiennej Górze. Bezpośrednim efektem prowadzonych konsultacji było zorganizowanie 27 kwietnia 1995 roku pierwszego zebrania poświęconego powołaniu Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze.

Dzięki ekspansywnym działaniom Zarządu Spółki, koncentrującemu swoją uwagę nie tylko na inwestowaniu na terenie Powiatu Kamiennogórskiego, możliwe było nawiązanie kontaktów i współpracy z odległymi od siedziby Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze jednostkami samorządowymi Dolnego Śląska. Aktualnie spółka posiada zasoby lokali mieszkalnych i usługowych na terenie Kamiennej Góry, Legnicy, Jawora, Oławy, Mieroszowa, Marciszowa i Złotoryi Szklarskiej Poręby. 

Dodaj komentarz